KREDYT KROK PO KROKU
Krok 1: Określenie kryteriów wybory kredytu
Większość kredytów jest podobna do siebie, przez co w długim okresie ich koszt również jest zbliżony. Z naszego doświadczenia wynika, że kredytobiorcy dość często zmieniają formy kredytów dopasowując je do sowich aktualnych planów życiowych i możliwości finansowych. Oznacza to, że wybór optymalnego i najtańszego źródła finansowania zmienia się w czasie i zależy w głównej mierze od tego czy prawidłowo uda się nam przewidzieć życiowe zmiany i czy znajdziemy bank, który nie zdąży w tym okresie zrealizować swojej strategii zarobkowej.
Krok 2: Analiza zdolności kredytowej
Przed poszukiwaniem nieruchomości powinniśmy skupić się na poznaniu brzegowych wartości swojej zdolności kredytowej. W zależności od banku i waluty kredytu rozbieżności podczas szacowania naszych możliwości finansowych mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto więc poznać stanowisko instytucji finansowych zanim zdecydujemy się na podjęcie trudu znalezienia mieszkania lub domu naszych marzeń.
Krok 3: Wybór nieruchomości dopasowanej do możliwości finansowych
Znając swoją zdolność kredytową, można rozpocząć poszukiwania nieruchomości spełniającej wszystkie osobiste kryteria. Nie wolno jednak w trakcie poszukiwań zapominać o tym, że ryzykowne jest zadłużanie się na skraju określonych przez banki możliwości finansowych. Zmienność kryteriów przyznawalności kredytów może z dnia na dzień ograniczyć kwotę dostępnego dla nas kredytu.
Krok 4: Wybór najkorzystniejszych banków
Ostatnim krokiem przed złożeniem wniosków powinien być wybór dwóch lub trzech banków, które są w stanie zabezpieczyć się na wybranej przez nas nieruchomości oraz zapewnią nam odpowiednią zdolność kredytową. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o naszych planach życiowych i kryteriach wyboru, jakie określiliśmy na samy początku naszej drogi do własnego "m". Posiadanie kilku alternatywnych rozwiązań znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji oraz ułatwia negocjację warunków finansowych proponowanych przez banki.
Krok 5: Złożenie wniosków kredytowych w bankach
Prawidłowe przygotowanie wniosków kredytowych ma kluczowy wpływ na szybkość przebiegu procesu kredytowego. Braki formalne w dokumentach załączonych do wniosków to najczęstsza z przyczyn wstrzymania analizy wniosku. W skrajnych przypadkach brak lub nadmiar niektórych dokumentów może doprowadzić do wydania negatywnej decyzji kredytowej. Ważne jest więc, aby temu etapowi poświęcić odpowiednio dużo uwagi i dopracować dokumentację przekazywaną bankowi do perfekcji.
Krok 6: Podpisanie umowy kredytowej
Jeżeli na etapie wyboru banków oraz podczas przygotowania wniosków kredytowych nie popełniliśmy błędów, ostatecznie powinniśmy móc wybierać spośród kilku porównywalnych finansowo decyzji kredytowych. W większości przypadków nie będziemy mogli negocjować z bankami zapisów zawartych w umowach kredytowych, dlatego powinniśmy szczegółowo zapoznać się z naszymi prawami i obowiązkami w nich opisanymi. Restrykcyjność kontraktu oraz warunki finansowe w nim zawarte pozwolą nam na dokonanie ostatecznego wyboru, który dzięki metodycznemu podejściu będziemy mogli uznać za optymalny w naszym przypadku.
Krok 7: Uruchomienie kredytu
Uruchomienie kredytu jest już ostatnim etapem procesu, który czeka kredytobiorcę. W większości przypadków następuje ono po przejęciu prawa własności do nieruchomości (czyli po podpisaniu aktu notarialnego nabycia nieruchomości). Wyjątkiem od tej reguły jest zakup na rynku pierwotnym gdzie płatności następują jeszcze przed fizycznym powstaniem nieruchomości. Po uruchomieniu kredytu pozostaje już tylko regularna spłata rat zobowiązania oraz cieszenie się udanej transakcji.